Gabinet Okulistyczny Focus

Blog

 • 30/04/2024 0 Komentarze
  Pierwsze objawy jaskry

  Choroby oczu stanowią istotny problem zdrowotny, który wpływa na jakość życia i zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Jednym z poważniejszych schorzeń, które mogą prowadzić do trwałej utraty wzroku, jest jaskra. Istotą tego stanu jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wywiera nacisk na nerw wzrokowy, powodując jego stopniowe uszkodzenie. W tym przypadku istotna jest wczesna diagnoza oraz skuteczny plan leczenia. Dlatego zrozumienie pierwszych symptomów, które mogą wskazywać na rozwój choroby nerwu wzrokowego, jest niezbędne dla specjalistów medycznych oraz osób narażonych na to ryzyko.

   

  Dowiedz się więcej
 • 29/03/2023 0 Komentarze
  Jak pozbyć się brodawki na powiece?

  Powstające w obrębie twarzy znamiona mogą negatywnie wpływać na estetykę, a przy tym obniżać komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego, jeśli pojawi się brodawka na powiece należy zgłosić się do gabinetu okulistycznego. Dzięki temu możliwe będzie właściwe rozpoznanie zmiany zlokalizowanej w pobliżu oka, postawienie diagnozy i zaplanowanie dalszych działań. Jej pojawienie może być wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka. Jakie rodzaje znamion na skórze można wyróżnić? Czy każda narośl kwalifikuje się do usunięcia lub stanowi powód do zmartwień?

  Dowiedz się więcej
 • 16/09/2022 0 Komentarze
  Zeaksantyna - co to jest i w jakich produktach można ją znaleźć?

  Podczas pozyskiwania informacji na temat profilaktyki zdrowia oczu można natknąć się na nazwę zeaksantyna. Warto dowiedzieć się, jakie właściwości posiada ten organiczny związek chemiczny, gdzie można go znaleźć, jaki ma wpływ na zdrowie oczu, a tym samym jak ważne jest, aby dostarczać go do organizmu.

  Dowiedz się więcej
 • 20/06/2022 0 Komentarze
  Luteina - co to jest i gdzie występuje?

  Zgłębiając informacje na temat profilaktyki zdrowia narządu wzroku, można spotkać się ze stwierdzeniem, że istnieją substancje mogące pozytywnie wpływać na ostrość widzenia. Jednym z często wymienianych związków jest luteina. Gdzie występuje naturalnie i co to jest? W czym jest jej najwięcej? I przede wszystkim – czy ma znacznie z perspektywy profilaktyki zdrowia oczu? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tego związku chemicznego, które prezentujemy w naszym artykule.

  Dowiedz się więcej
 • 05/11/2021 0 Komentarze
  Wycięcie gradówki

  Niewielki często bolesny guzek, rozwijający się w obrębie dolnej lub górnej powieki, to gradówka. Zwykle pojawia się tylko w okolicy jednego oka, mimo to może utrudniać widzenie oraz wywołuje dyskomfort, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Czym się charakteryzuje i kiedy należy udać się do lekarza?

   

  Dowiedz się więcej
 • 29/09/2021 0 Komentarze
  Wycięcie zmian w obrębie powiek: kępki żółte, guzki, brodawki

  Wszelkie zmiany w obrębie powiek powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulisty. Mowa tu przede wszystkim brodawkach, guzkach czy tzw. kępkach żółtych - czyli płaskich znamionach rozwijających się w kącie przyśrodkowym dolnej lub górnej powieki. Czy zmiany te powinny niepokoić? Jak wygląda leczenie?

  Dowiedz się więcej
 • 09/08/2021 0 Komentarze
  Wysoka krótkowzroczność zwyrodnieniowa

  Bardzo poważne, patologiczne problemy z krótkowzrocznością, ma do 4% populacji. Zwyrodnienie w stopniu wysokim nie tylko utrudnia widzenie oraz przyczynia się do poważnych problemów w codziennym funkcjonowaniu, ale na dodatek przyspiesza rozwój innych chorób narządu wzroku, takich jak np. jaskra. Co należy wiedzieć o zaburzeniu tego typu, aby podjąć skuteczne leczenie?

  Dowiedz się więcej
 • 09/08/2021 0 Komentarze
  Zakrzep żyły środkowej siatkówki

  Nagłe pogorszenie widzenia może wynikać z różnych przyczyn - tą najczęściej diagnozowaną jest zakrzep żyły środkowej siatkówki. Problem dotyka osób po 65. roku życia oraz pacjentów, którzy znajdują się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Kiedy konieczna jest pomoc specjalisty?

  Dowiedz się więcej
 • 05/03/2021 0 Komentarze
  AMD - objawy, początek choroby, przebieg

  Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) nie bez przyczyny nazywane jest chorobą wieku starczego - to najczęściej diagnozowania choroba wzroku po 60. roku życia. Odpowiednio wcześnie odkryta może zostać wyleczona, wcześniej należy wiedzieć jednak, jak wyglądał jej przebieg. Które objawy pogorszenia widzenia powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w gabinecie okulistycznym?

  Dowiedz się więcej