Gabinet Okulistyczny Focus

Blog

 • 20/06/2022 0 Komentarze
  Luteina - co to jest i gdzie występuje?

  Każdy, kto kiedykolwiek chciał dowiedzieć się czegoś więcej na temat profilaktyki zdrowia oczu, spotkał się zapewne z informacją, że luteina wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. To między innymi z tego powodu substancję tę można znaleźć w niektórych produktach aptecznych. Czy luteina występuje w naturze? Jakie właściwości posiada? Dlaczego jest tak ważna z perspektywy profilaktyki zdrowia oczu?

  Dowiedz się więcej
 • 23/11/2021 0 Komentarze
  Leczenie wysiękowej postaci AMD (Age-related Macular Degeneration)

  Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła choroba, która z czasem doprowadza do upośledzenia widzenia, a w konsekwencji w niektórych przypadkach nawet zupełnej utraty wzroku. Medycyna wyróżnia dwie postaci AMD: suchą oraz wysiękową (mokrą).

  Dowiedz się więcej
 • 05/11/2021 0 Komentarze
  Wycięcie gradówki

  Niewielki często bolesny guzek, rozwijający się w obrębie dolnej lub górnej powieki, to gradówka. Zwykle pojawia się tylko w okolicy jednego oka, mimo to może utrudniać widzenie oraz wywołuje dyskomfort, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Czym się charakteryzuje i kiedy należy udać się do lekarza?

   

  Dowiedz się więcej
 • 29/09/2021 0 Komentarze
  Wycięcie zmian w obrębie powiek: kępki żółte, guzki, brodawki

  Wszelkie zmiany w obrębie powiek powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulisty. Mowa tu przede wszystkim brodawkach, guzkach czy tzw. kępkach żółtych - czyli płaskich znamionach rozwijających się w kącie przyśrodkowym dolnej lub górnej powieki. Czy zmiany te powinny niepokoić? Jak wygląda leczenie?

  Dowiedz się więcej
 • 03/09/2021 0 Komentarze
  Nieprawidłowe ustawienie powiek (podwinięcie i odwinięcie powieki dolnej)

  Nieprawidłowe ustawienie dolnej powieki wzmaga się u osób w podeszłym wieku i może przyczynić się do problemów ze wzrokiem. Powodów, dla których skóra nie układa się we właściwy sposób istnieje jednak więcej. W przypadku podwinięcia lub odwinięcia dolnej fałdy skórnej oka należy podjąć leczenie okulistyczne, aby zapobiec późniejszym komplikacjom.

  Dowiedz się więcej
 • 09/08/2021 0 Komentarze
  Wysoka krótkowzroczność zwyrodnieniowa

  Bardzo poważne, patologiczne problemy z krótkowzrocznością, ma do 4% populacji. Zwyrodnienie w stopniu wysokim nie tylko utrudnia widzenie oraz przyczynia się do poważnych problemów w codziennym funkcjonowaniu, ale na dodatek przyspiesza rozwój innych chorób narządu wzroku, takich jak np. jaskra. Co należy wiedzieć o zaburzeniu tego typu, aby podjąć skuteczne leczenie?

  Dowiedz się więcej
 • 09/08/2021 0 Komentarze
  Zakrzep żyły środkowej siatkówki

  Nagłe pogorszenie widzenia może wynikać z różnych przyczyn - tą najczęściej diagnozowaną jest zakrzep żyły środkowej siatkówki. Problem dotyka osób po 65. roku życia oraz pacjentów, którzy znajdują się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Kiedy konieczna jest pomoc specjalisty?

  Dowiedz się więcej
 • 21/06/2021 0 Komentarze
  Jaskra - jak ją rozpoznać i leczyć?

  Za pogorszenie wzroku odpowiedzialnych jest wiele schorzeń - jednym z nich i zarazem jednym z najczęściej występujących, jest jaskra. Dotyka ona nie tylko osób starszych. W niektórych sytuacjach może rozwijać się nawet u noworodków. W jaki sposób rozpoznać chorobę i kiedy udać się do specjalisty?

  Dowiedz się więcej
 • 05/03/2021 0 Komentarze
  AMD - objawy, początek choroby, przebieg

  Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) nie bez przyczyny nazywane jest chorobą wieku starczego - to najczęściej diagnozowania choroba wzroku po 60. roku życia. Odpowiednio wcześnie odkryta może zostać wyleczona, wcześniej należy wiedzieć jednak, jak wyglądał jej przebieg. Które objawy pogorszenia widzenia powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w gabinecie okulistycznym?

  Dowiedz się więcej
 • 04/03/2021 0 Komentarze
  Retinopatia cukrzycowa - objawy, początek choroby, przebieg

  Jak sama nazwa wskazuje, retinopatia jest schorzeniem, które ma związek z cukrzycą i jest jej bezpośrednim  następstwem. To zarazem jedna z częściej diagnozowanych chorób okulistycznych nie tylko u osób po 60. roku życia, ale także u młodych ludzi, dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio szybko ją zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie mogą być objawy i jak je rozpoznać?

  Dowiedz się więcej