Gabinet Okulistyczny Focus

Informacje

Dotyka miliony ludzi na świecie i jest jednocześnie najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób w wieku podeszłym – AMD zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to choroba, wymagająca zaawansowanej diagnostyki i działania. Gabinet prowadzi terapię doszklistkową preparatów antyangiogennych, wspierając pacjentów w walce ze schorzeniem.

Rozwijająca się u podłoża cukrzycy insulinozależnej stanowi przyczynę utraty wzroku u ludzi w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w krajach wysoce uprzemysłowionych. Retinopatia cukrzycowa uznawana jest za niebezpieczną z uwagi na powikłania chorobę cywilizacyjną. Gabinet Focus prowadzi diagnostykę oraz wdraża terapie z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjentów.

Jedna z trzech najczęściej występujących chorób oczu odpowiedzialnych za utratę wzroku na świecie. Jaskra występuje przede wszystkim u osób starszych, ograniczając i zawężając pole widzenia, aż do jego całkowitej utraty. Gabinet Focus wspiera pacjentów w leczeniu farmakologicznym oraz zabiegowym, dostosowując terapie do odmian patologii i potrzeb pacjentów.

Współistniejąca z ogólnymi chorobami organizmu, takimi jak cukrzyca lub nadciśnienie przypadłość, w której w obrębie oka powstaje zakrzep żyły środkowej siatkówki wymaga złożonego, wielopłaszczyznowej terapii. Gabinet Focus świadczy wsparcie w leczeniu schorzenia przy pomocy środków anty-VEGF oraz laseroterapii.

Choć występuje u niewielkiego odsetka populacji, wysoka krótkowzroczność zwyrodnieniowa prowadzi do poważnych powikłań, ograniczających w dużej mierze zdolność widzenia. Degeneracyjne zmiany zachodzące w obrębie narządów wzroku wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia. Gabinet Focus świadczy wsparcie w leczeniu choroby z pomocą preparatów anty-VEGF.

Nieprawidłowe ustawienie powiek (podwinięcie i odwinięcie powieki dolnej)

Zarówno podwinięcie, jak i odwinięcie powieki dolnej może przyczynić się do rozwoju chorób w obrębie rogówki oraz spojówki. Do podwinięcia (entropion) chodzi w sytuacji, gdy powieka dolna wraz z brzegiem rzęsowym nadmiernie nachodzi na gałkę oczną, doprowadzając w ten sposób do jej podrażnienia. Problem dodatkowo potęguje łzawienie oraz zaczerwienienie rogówki. Odwinięcie (ektropion) to z kolei sytuacja odmienna, w której powieka dolna wyraźnie odstaje od gałki ocznej wskutek osłabienia mięśni wokół oka. Niewłaściwie chroniona narażona zostaje na przedostawanie się zanieczyszczeń i bakterii, a w rezultacie rozwoju chorób: zapalenia spojówek bądź rogówki. Oba schorzenia wymagają interwencji okulisty.

Wycięcie zmian w obrębie powiek: kępki żółte, guzki, brodawki

Wszelkiego typu łagodne zmiany w obrębie powiek, takie jak guzki, brodawki bądź tzw. żółtaki (kępki żółte), można usunąć przy pomocy zabiegu okulistycznego. Wspomniane zmiany rozwijają się w okolicy skóry zarówno powiek górnych, jak i dolnych. Okazują się nieprzyjemne głównie ze względów estetycznych, choć ich podłoże może mieć związek z ogólnymi zaburzeniami organizmu. Kępki żółte powstają na przykład z powodu nadmiernego odkładania się cholesterolu w skórze. Do łagodnych zmian należą również wszelkiego rodzaju brodawki łojotokowe. Guzki (dla postawienia prawidłowej diagnozy i tym samym stwierdzenia, czy są to zmiany nowotworowe) wymagają z kolei badań histopatologicznych.

Wycięcie gradówki

Gradówka, znana też powszechnie jako jęczmień, to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, który rozwija się z reguły pod górną powieką. Tak powstałe zgrubienie nie jest bolesne, może jednak powodować duży dyskomfort. Odczuwana w ten sposób niewygoda zachęca do przecierania oka oraz wywijania powieki, co może doprowadzić do przedostania się zanieczyszczeń pod skórę. Gradówka powoduje także czerwienienie skóry i problemy z prawidłowym widzeniem. W początkowym stadium stosuje się leczenie nieinwazyjne. Jeśli nie przynosi ono rezultatu, okulista może zlecić przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, którego celem będzie usunięcie guzka z powieki.