Gabinet Okulistyczny Focus
Zakrzep żyły środkowej siatkówki
Zamknięcie żyły środkowej siatkówki to dość częste schorzenie, które doprowadza do ograniczenia, a nawet zupełnej utraty wzroku. Ze względu na postęp zmian okulista jest w stanie szybko i trafnie postawić diagnozę. Mimo to jednak czas odgrywa tu ważną rolę. Dlatego od razu po pojawieniu się niepokojących zmian koniecznie należy odwiedzić gabinet lekarza.
Charakter schorzenia
Zakrzep żyły środkowej siatkówki to jedna z częstszych przyczyn utraty wzroku wśród pacjentów okulistycznych po 65. roku życia. Wyróżnia się dwie postaci choroby: nie niedokrwienną i niedokrwienną. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z łagodną odmianą schorzenia – gdy nie doszło jeszcze do zablokowania przepływu krwi w siatkówce. Odmiana niedokrwienna doprowadza natomiast do powstania zatoru w żyle, który następnie przyczynia się do pogorszenia widzenia.
Przyczyną powstawania zakrzepów żylnych są choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze, zmiany miażdżycowe czy cukrzyca. Do czynników ryzyka zalicza się również m.in. zaawansowany wiek, otyłość, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz palenie tytoniu. Za powstanie zatoru odpowiedzialne są zmiany w naczyniach, podobnie jak w przypadku zawału serca czy udaru mózgu.
W wyniku zablokowania przepływu krwi dochodzi do niedotlenienia siatkówki, a to z kolei prowadzi do wyraźnie wyczuwalnych zmian w postrzeganiu. Pacjent skarży się na problemy z widzeniem, którym może towarzyszyć zaburzenie polegające na nieprawidłowej reakcji źrenicy na światło. Co ważne, zakrzep żyły środkowej siatkówki rzadko wiąże się z bólem - dlatego tak ważne jest to, aby reagować od razu po pojawieniu się kłopotów ze wzrokiem.
Zakrzep w oku – leczenie
Zakrzep żyły środkowej siatkówki zawsze powoduje pogorszenie widzenia, a stopień uszkodzenia oka zależy dodatkowo od tego, w którym miejscu dojdzie do zamknięcia naczynia. Istotne jest więc prawidłowe zlokalizowanie problemu i, co warto raz jeszcze podkreślić, odkrycie jego przyczyny. Zwykle, aby ratować wzrok pacjenta, leczenie okulistyczne przeprowadza się wraz z leczeniem ogólnym. Im wcześniej wdrożone zostaną działania naprawcze, tym większa szansa na cofnięcie niepożądanych zmian. Leczeniem pierwszego wyboru są iniekcje preparatów anty-VEGF, które zmniejszają obrzęk plamki pojawiajacy się jako jeden z najbardziej typowych objawów zakrzepu. Wcześnie rozpoczęta terapia może przywrócić widzenie w zadowalającym stopniu; w przypadku rozległych zakrzepów dodatkowo należy rozważyć laseroterapię siatkówki, której celem jest zapobieganie dalszym, bardzo poważnym następstwom zakrzepu żyły środkowej siatkówki, takim jak jaskra neowaskularna.
Ze względu na charakter tego schorzenia, diagnozowanie powinno odbyć się u lekarza internisty lub bezpośrednio u kardiologa. Bardzo istotne w tym przypadku jest określenie wyraźnej przyczyny choroby. Dopiero na tej postawie specjalista może zaproponować rozwiązanie odpowiednio dopasowane do przypadku.