Wycięcie zmian w obrębie powiek: kępki żółte, guzki, brodawki

Wszelkie zmiany w obrębie powiek powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulisty. Mowa tu przede wszystkim brodawkach, guzkach czy tzw. kępkach żółtych - czyli płaskich znamionach rozwijających się w kącie przyśrodkowym dolnej lub górnej powieki. Czy zmiany te powinny niepokoić? Jak wygląda leczenie?

 

Zmiany w obrębie oka: charakterystyka

Wokół dolnej i górnej powieki mogą pojawiać się charakterystyczne zmiany w postaci brodawek, guzków lub kępek żółtych. Powstają z różnych przyczyn. Do głównych czynników zalicza się podeszły wiek, nadmierną ekspozycję na działanie promieni UV czy wrodzone bądź nabyte upośledzenie odporności. W okulistyce rozróżnia się:

  1. Brodawki – niewielkie wybrzuszenia na skórze. Najczęściej mamy do czynienia z odmianą łojotokową: jest bezbolesna i przybiera różne kształty. Istnieje jeszcze odmiana pospolita, która jest następstwem wirusa HPV. Zwykle przebiega łagodnie, ale może przybrać formę złośliwą.
  2. Guzki - nowotworowe zmiany skórne w okolicy powiek, które mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy. Rozwijają się na obu fałdach skórnych; nieleczone mogą doprowadzić do problemów z widzeniem.
  3. Kępki żółte - płaskie żółtawe znamiona w obrębie dolnej lub górnej powieki bliżej środkowego kącika oka. Ich obecność sugeruje problemy z cholesterolem. Z czasem mogą doprowadzić do rozwoju innych schorzeń, takich jak jęczmień czy gradówka.

 

Wycinanie zmian w obrębie powiek

Brodawki, guzki i kępki żółte usuwa się głównie ze względów estetycznych. Z czasem mogą jednak utrudniać widzenie lub doprowadzać do pogorszenia stanu zdrowia. Ich pojawienie niejednokrotnie sugeruje obecność chorób, takich jak nadciśnienie czy miażdżyca. Z tego względu każdy, nawet najmniejszy guzek powinien zostać zbadany przez specjalistę, który na podstawie obserwacji wyciągnie stosowne wnioski.

Zmiany w obrębie fałd skórnych wokół oka są usuwane metodą chirurgiczną. Okulista wycina nie tylko narośl, ale także niewielką ilość zdrowej tkanki – tak, aby ograniczyć możliwość nawrotu schorzenia. Po usunięciu brodawki, guza lub kępek żółtych naruszony obszar zostaje następnie zrekonstruowana przez chirurga plastycznego.

0
Feed

Zostaw komentarz