Jak pozbyć się brodawki na powiece?

Powstające w obrębie twarzy znamiona mogą negatywnie wpływać na estetykę, a przy tym obniżać komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego, jeśli pojawi się brodawka na powiece należy zgłosić się do gabinetu okulistycznego. Dzięki temu możliwe będzie właściwe rozpoznanie zmiany zlokalizowanej w pobliżu oka, postawienie diagnozy i zaplanowanie dalszych działań. Jej pojawienie może być wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka. Jakie rodzaje znamion na skórze można wyróżnić? Czy każda narośl kwalifikuje się do usunięcia lub stanowi powód do zmartwień?

 

Występowanie brodawczaków na powiekach

Grudkowate zmiany mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, w tym również w obrębie twarzy. Brodawki zazwyczaj są niebolesne, ale mogą negatywnie oddziaływać na osobisty komfort. Brodawczak na powiece przyjmuje różnorodne kształty i przeważnie ma lekko różowy, jasnobrązowy lub szarobrunatny kolor. W szczytowej części takich narośli w kąciku oka może znajdować się zagłębienie zawierające łój i zrogowaciały naskórek. Takie brodawki na skórze, choć nie wywołują dolegliwości bólowych, zdecydowanie psują estetykę i mogą przez to negatywnie wpływać na samoocenę.

 

Przyczyną ich występowania w większości przypadków jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub zainfekowanym przedmiotem. Trzeba jednak pamiętać, że wyróżnia się różne rodzaje narośli na powiekach. Niezbędna jest więc specjalistyczna diagnostyka brodawek w gabinecie okulistycznym.

 

Najpowszechniejsze rodzaje brodawek

Takie zmiany na powiekach i w kącikach oczu mogą przyjmować różne formy, dlatego istotną kwestią jest ich prawidłowe rozpoznanie, aby zaplanować dalsze działania. Do najczęściej spotykanych znamion zaliczają się brodawki na skórze – odmiana łojotokowa jest bezbolesna. Pod tym względem wyróżnia się też wariant pospolity będący następstwem zarażenia wirusem brodawczaka. W większości przypadków brodawki to zmiany łagodne, ale nie można wykluczyć przekształcenia w formę złośliwą.

 

Powszechnie występującą zmianą są też guzki nowotworowe w okolicy powiek. Brak ich leczenia może prowadzić do problemów ze wzrokiem. Ponadto mogą mieć postać łagodną i złośliwą, dlatego konieczna jest właściwa diagnostyka umożliwiające określenie rodzaju narośli na twarzy.

 

Ostatnim często występującym znamieniem na skórze są kępki żółte związane z problemami z cholesterolem. Mają płaską postać i można je zaobserwować na górnej i dolnej powiece, zwłaszcza w pobliżu kącika oka lub pod nim.

 

Występowanie narośli na twarzy

Wśród najpowszechniejszych przyczyn powstawania brodawek na skórze i innych zmian na powiekach, w kąciku bądź pod okiem można wyróżnić podeszły wiek, ale również nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Nie można oczywiście zapomnieć o zarażeniu wirusem brodawczaka – w tym przypadku dalszemu rozwojowi może sprzyjać rozdrapywanie narośli na skórze twarzy. Jeśli zmiany zlokalizowane są na powiece lub w kąciku oka, ich uszkodzenie może doprowadzić do łojotoku i samozakażenia. Dlatego istotne jest podjęcie kroków, aby brodawka pod okiem nie obniżała komfortu codziennego funkcjonowania.

 

Jak rozpoznać złośliwe zmiany na powiece?

Jak zostało wcześniej wspomniane, narośle wywołane wirusem brodawczaka mogą przybierać postać łagodną lub złośliwą. Dlatego warto wiedzieć, jak można je od siebie odróżnić. Niepokojące czynniki, jakie powinny zwrócić naszą uwagę, jeśli chodzi o brodawki i inne zmiany na skórze powiek i w kącikach oczu to:
• pojawienie się owrzodzenia w okolicy narośli,
• nieregularne zabarwienie,
• utrata rzęs w miejscu, w którym pojawiła się zmiana,
• sączenie się krwi bądź innej wydzieliny.

 

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z objawów konieczne jest zgłoszenie się do gabinetu okulistycznego. Specjalista będzie w stanie precyzyjne określić rodzaj zmiany na skórze twarzy, jej charakter i przyczynę występowania brodawczaka na powiece. Jeśli narośl w kąciku oka okaże się złośliwa, konieczne będzie jej usunięcie.

 

Brodawki na powiekach - postępowanie po diagnozie

Po określeniu rodzaju zmiany na skórze twarzy można podjąć dalsze kroki. W przypadku brodawek łojotokowych w kąciku oka, pod nim lub w innym miejscu wystarczy zabieg chirurgiczny ze znieczuleniem miejscowym. Alternatywnymi metodami w przypadku pospolitych narośli na powiece wywołanych wirusem brodawczaka lub innym czynnikiem są też krioterapia i złuszczanie. W niektórych przypadkach wystarczająca może być terapia farmakologiczna odpowiednio dobranymi środkami. Jeśli danej brodawki nie dało się rozpoznać, po usunięciu takiej narośli wykonuje się badanie histopatologiczne, aby określić jej charakter.

 

Inne powszechne zmiany na powiekach

Na skórze mogą pojawić się nie tylko brodawki lub guzki. Do powszechnych schorzeń w obszarze twarzy należą też jęczmienie i gradówki. Pierwsza z wymienionych zmian ma postać bolesnego zgrubienia występujących na całej powiece. Nie wpływa negatywnie na wzrok, ale może pogarszać komfort i wiązać się z dolegliwościami bólowymi.

 

Gradówka z kolei może występować jako grudka pod skórą, w początkowych etapach jest bolesna, może osiągnąć duży rozmiar i spowodować w ten sposób pogorszenie jakości widzenia i zaburzyć estetykę twarzy. W obydwu przypadkach leczenie ogranicza się do stosowania środków farmakologicznych, w przypadku gradówki bywa wymagany zabieg jej chirurgicznego nacięcia z usunięciem zalegającej treści ropnej.

 

Wycinanie zmian w obrębie powiek

To, czy dana zmiana w kąciku oka lub okolicach powinna być niepokojąca, uzależnione jest od jej rodzaju i charakteru. Ważne jest też wskazanie przyczyny występowania, np. wirusa brodawczaka ludzkiego. Aby to określić, należy zgłosić się do gabinetu okulistycznego, gdzie możliwe będzie właściwe rozpoznanie narośli na skórze twarzy, a w razie potrzeby – jej usunięcie. Nie wszystkie zmiany wymagają interwencji chirurgicznej, do wyleczenia niektórych wystarczy terapia farmakologiczna.

 

Warto wiedzieć, że wycinanie brodawek z powiek lub kącików oczu to jedna z usług wchodzących w zakres oferty Gabinetu Okulistycznego Focus. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej lub kontaktując się z placówką telefonicznie. Oferujemy diagnostykę, usuwanie, a w razie potrzeby również badania histopatologiczne narośli na skórze wywołanych wirusem brodawczaka i nie tylko.

0
Feed

Zostaw komentarz