AMD - objawy, początek choroby, przebieg

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) nie bez przyczyny nazywane jest chorobą wieku starczego - to najczęściej diagnozowania choroba wzroku po 60. roku życia. Odpowiednio wcześnie odkryta może zostać wyleczona, wcześniej należy wiedzieć jednak, jak wyglądał jej przebieg. Które objawy pogorszenia widzenia powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w gabinecie okulistycznym?

 

AMD: początek choroby

O zwyrodnieniu plamki żółtej mówimy wówczas, gdy problemy ze wzrokiem przybierają postać postępującą i przewlekłą. Pierwsze objawy nie są widoczne od razu - zwłaszcza gdy dotyczą jednego oka. Kłopoty z widzeniem najczęściej tłumaczy się przemęczeniem lub chwilową niedyspozycją. Dopiero, gdy zorientujemy się, że brak ostrości, pogorszenie widzenia w nocy czy problemy w czytaniu i pisaniu stają się codziennością, zaczynamy się niepokoić. Słusznie, ponieważ wymienione objawy to pierwsze symptomy AMD.

 

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

O tym, że mamy do czynienia z AMD, świadczy pojawienie się w polu widzenia ciemnej plamy, która zakłóca właściwe postrzeganie. Towarzyszy temu wspomniany już brak ostrości zarówno za dnia, jak i w nocy. Wrażenie falowania linii prostych to kolejny wyraźny objaw zwyrodnienia plamki żółtej u osób ok. 60. roku życia. Starszym osobom zaczyna doskwierać niewyraźne widzenie z bliska, utrudniające pisanie i czytanie. Kłopoty z widzeniem będą się tylko pogłębiać, dlatego nie należy bagatelizować tych i innych niepokojących objawów. Z czasem ciemna plama zacznie się rozrastać na tyle, że z doprowadzi do zupełnej ślepoty.

 

Jak przebiega AMD?

Ciemna plama utrudniająca widzenie to skutek uszkodzenia centralnej części siatkówki - znanej też pod nazwą plamki żółtej. To właśnie temu punktowi zawdzięczamy możliwość odbierania rzeczywistości, w tym m.in. rozróżniania kolorów czy czytania. Pogorszenie funkcjonowania tej części oka może z czasem doprowadzić do poważnych kłopotów z widzeniem, w tym rozwoju AMD. Dlatego tak istotne jest, aby po pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów udać się do gabinetu okulistycznego w celu wykonania badań, a w przypadku zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej - rozpoczęcia leczenia.

0
Feed

Zostaw komentarz