Zakrzep żyły środkowej siatkówki

Nagłe pogorszenie widzenia może wynikać z różnych przyczyn - tą najczęściej diagnozowaną jest zakrzep żyły środkowej siatkówki. Problem dotyka osób po 65. roku życia oraz pacjentów, którzy znajdują się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Kiedy konieczna jest pomoc specjalisty?

Zakrzep żyły środkowej siatkówki - charakterystyka

Schorzenie rozwija się w żyle głównej siatkówki oraz odchodzących od niej rozgałęzieniach. Ma długotrwały przebieg, a pierwsze objawy bezsprzecznie świadczą o tym, że doszło do powstania zakrzepu. Do grupy ryzyka należą osoby zmagające się z chorobą wieńcową, otyłością bądź zmianami cukrzycowymi. Zakrzep żyły środkowej siatkówki bywa bezpośrednim następstwem miażdżycy. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia należy też m.in. palenie papierosów oraz przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

 

Objawy zakrzepu

Kiedy wiadomo, że mamy do czynienia ze schorzeniem? Pierwszym objawem jest nagłe pogorszenie widzenia, któremu nie towarzyszą żadne doznania bólowe. O niedrożności żyły środkowej siatkówki świadczą również zaburzenia związane z nieprawidłową reakcją źrenic na światło, choć nie jest to regułą. Z czasem zakrzep może doprowadzić do wylewów w siatkówce i stopniowego dalszego pogarszania widzenia - szczególnie, jeśli w późnej fazie przybierze formę niedokrwienną, a zatem zupełnie zablokuje przepływ krwi w żyle. Charakter objawów zależeć będzie przede wszystkim od tego, w którym z naczyń żylnych doszło do zahamowania przepływu.

 

Jak przebiega leczenie?

W celu prawidłowego rozpoznania zakrzepu żyły środkowej siatkówki lekarz zaleci przeprowadzenie specjalistycznych badań, w tym przede wszystkim stereoskopowego badania dna oka. Do zdiagnozowania wykorzystuje się również angiografię fluoresceinową, która daje dokładny wgląd zarówno w żyłę główną, jak i jej rozgałęzienia. Równie pomocnym jest wykonanie badania OCT. Na postawie wyników okulista jest w stanie dopasować właściwą formę leczenia. Warto zaznaczyć tu jednak, że skutecznie przeciwdziałania schorzeniu obejmuje przede wszystkim leczenie chorób, które przyczyniły się do jego powstania.

0
Feed

Zostaw komentarz