05/11/2021 0 Komentarze
Wycięcie gradówki
Niewielki często bolesny guzek, rozwijający się w obrębie dolnej lub górnej powieki, to gradówka. Zwykle pojawia się tylko w okolicy jednego oka, mimo to może utrudniać widzenie oraz wywołuje dyskomfort, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Czym się charakteryzuje i kiedy należy udać się do lekarza?
Gradówka: dokuczliwe zgrubienie na powiece
Pełna definicja to przewlekłe zapalenie łojowego gruczołu tarczkowego, które przybiera postać czerwonego zgrubienia z żółtawym woreczkiem na dolnej lub górnej powiece. Zwykle przebiega bezboleśnie i znika samoczynnie po kilku- kilkunastu dniach. Powoduje jednak spory dyskomfort. Gradówka może doprowadzać do problemów z widzeniem. Powstaje wskutek zablokowania gruczołu tarczkowego, co przyczynia się następnie do gromadzenia się często nadkażonej wydzieliny pod skórą.
Gradówka - najczęściej występujące objawy
Pierwszą oznaką zapalenia jest pojawienie się niewielkiego zgrubienia na powiece, które sukcesywnie się powiększa. Schorzeniu towarzyszy obrzęk powiek oraz zaczerwienienie skóry. Zwykle znika sam i nie pozostawia po sobie śladu. Bywają jednak sytuacje, w których zapalenie gruczołu tarczkowego zaczyna się rozwijać, wywołując ból i jeszcze większy dyskomfort. Nie należy bagatelizować towarzyszących temu objawów. W takiej sytuacji konieczna okaże się wizyta u okulisty.
Usunięcie gradówki: jak wygląda zabieg?
Jeśli ciepłe okłady lub masaż powieki, a zatem zalecane domowe sposoby, nie odniosły pożądanego skutku, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Oceni on, jakiego typu leczenie zastosować. Zwykle, w celu zmniejszenia obrzęku, zaleca się stosowanie antybiotyku w połączeniu z maścią steroidową lub kroplami do oczu. Jeśli metody te nie przynoszą rezultatu, okulista może zdecydować się wycięcie gradówki.
Zabieg chirurgiczny polega na nacięciu fragmentu skóry, w którym od dłuższego czasu gromadziła się wydzielina, a następnie usunięciu zarównowydzieliny zablokowanej w gruczole. Po dokładnym oczyszczeniu miejsca nacięcia lekarz stosuje antybiotyk oraz nakłada opatrunek uciskowy. Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie pół godziny.
Komentarze
Zostaw komentarz