20/06/2022 0 Komentarze
Luteina - co to jest i gdzie występuje?
Zgłębiając informacje na temat profilaktyki zdrowia narządu wzroku, można spotkać się ze stwierdzeniem, że istnieją substancje mogące pozytywnie wpływać na ostrość widzenia. Jednym z często wymienianych związków jest luteina. Gdzie występuje naturalnie i co to jest? W czym jest jej najwięcej? I przede wszystkim – czy ma znacznie z perspektywy profilaktyki zdrowia oczu? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tego związku chemicznego, które prezentujemy w naszym artykule.
Co to jest luteina i gdzie występuje?
W pierwszej kolejności należy objaśnić, czym jest ta substancja i skąd się bierze. Słowniki medyczne wskazują dwie definicje tego pojęcia. Według jednej z nich jest to potoczna nazwa żeńskiego hormonu rozrodczego, czyli progesteronu. Wykorzystywany jest przede wszystkim w ginekologii, zwłaszcza w przypadku ciężarnych pacjentek.
Druga zaś, na której skupia się ten artykuł, definiuje luteinę jako barwnik, który naturalnie występuje m.in. w tkankach roślinnych i ludzkich komórkach tłuszczowych. Jest wykorzystywana głównie jako składnik preparatów, które mają na celu wspomaganie funkcjonowania narządu wzroku. Warto rozróżniać te definicje, aby wiedzieć, jak wpływ ma luteina na oczy.
Podstawowa definicja pojęcia “luteina”
Najprostsza odpowiedź na pytanie “czym jest luteina?” brzmi: jest to organiczny związek chemiczny odpowiedzialny na prawidłowe działanie wzroku. Chroni przed skutkami nadmiaru wolnych rodników, które gromadzą się w plamce żółtej. W odpowiedniej ilości mają one pozytywny wpływ na organizm. Jeśli jednak jest ich za dużo, mogą być szkodliwe i powodować uszkodzenia wewnątrzkomórkowe oraz przyspieszać procesy starzenia.
Ponadto należy pamiętać, że luteina może chronić przed wpływem tzw. światła niebieskiego, czyli emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych. Siatkówka oka jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ oksydantów i promieniowania. W tym obszarze znajdują się także duże ilości barwnika. Z tego względu jego niedobory mogą prowadzić do upośledzenia pracy narządu. To z kolei może przyczynić się do problemów ze wzrokiem, które utrudnią codzienne funkcjonowanie i mogą przynieść także poważniejsze konsekwencje.
Gdzie można znaleźć luteinę?
Istotnym zagadnieniem jest również kwestia tego, gdzie można znaleźć ten barwnik. Jak zostało już wspomniane, luteina naturalnie występuje w komórkach tłuszczowych i tkankach roślinnych. Dlatego dostarczanie jej do organizmu odbywa się zwykle poprzez zbilansowaną dietę. Sposób żywienia powinien uwzględniać duże ilości świeżych owoców i warzyw. Warto zadbać też o oleje pochodzenia roślinnego. Pojawia się więc pytanie – w czym jest najwięcej luteiny? Przede wszystkim duże ilości tego związku naturalnie występują w takich owocach i warzywach, jak:
- szpinak,
- jarmuż,
- papryka,
- dynia,
- brokuły,
- marchew,
- jeżyny,
- maliny,
- pomarańcze.
Warto więc włączyć je do codziennej diety, by zwiększyć szanse na prawidłowe funkcjonowanie oczu. Można je dodawać do posiłków lub traktować jako zdrową przekąskę, która może wpływać na zdrowie narządu wzroku. Ponadto związek ten naturalnie występuje w żółtkach kurzych jaj i można go znaleźć w olejach roślinnych.
Dlaczego luteina na oczy jest ważna?
Występujący naturalnie w warzywach i owocach barwnik ma duże znacznie dla ochrony plamki żółtej przed wolnymi rodnikami. Może też zabezpieczać siatkówkę oka przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego, z którym wiele osób ma na co dzień do czynienia. Emitują je ekrany telefonów komórkowych, komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Na działanie światła niebieskiego jest więc narażona duża część społeczeństwa. Dlatego tak istotną kwestią jest zadbanie o spożywanie produktów, w których luteina naturalnie występuje. Zmniejszy to szanse na pojawienie się choroby, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej. Schorzenie to może prowadzić do pogorszenia wzroku, utraty ostrości widzenia, a w ostatnim stadium - także do ślepoty. Profilaktyka w tym zakresie ma więc duże znacznie nie tylko dla zdrowia oczu, ale też zachowania wzroku.
Jak można włączyć luteinę do codziennej diety?
Najlepszym sposobem jest dostarczanie jej do organizmu wraz z pożywieniem. Jako że najwięcej luteiny naturalnie występuje w wielu owocach i warzywach, a także olejach roślinnych i kurzych jajach, nie powinno być to problematyczną kwestią. Innym rozwiązaniem jest suplementacja tego związku np. w postaci kapsułek lub innych preparatów. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie suplementów diety nie może zastąpić zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety bogatej w świeże warzywa i owoce. Należy także stosować się do zaleceń dotyczących ich zażywania, które można znaleźć na opakowaniu lub ulotce.
Uważa się, że optymalna dawka luteiny to około 6 mg na dobę. Prawdopodobnie już taka ilość może zmniejszać ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka nawet o połowę. Jako że jest związek organiczny, istnieje niewielkie ryzyko przedawkowania, zwłaszcza w przypadku dostarczania luteiny naturalnie występującej w owocach, warzywach czy kurzych jajach.
Dlaczego wpływ luteiny na oczy jest ważny?
Dostarczanie tego związku naturalnie występującego głównie w świeżych warzywach i owocach jest istotne ze względu na to, że działa on jak filtr zabezpieczający oczy przed szkodliwym wpływem światła UVA i UVB. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że współcześnie nasz wzrok jest często narażony na uszkodzenia wywołane działaniem ekranów urządzeń elektronicznych. Dlatego warto zadbać o dostarczanie do organizmu luteiny. Biorąc pod uwagę wpływ tego związku na oczy, może on sprawdzić się w profilaktyce zdrowia narządu wzroku.
Jako że najwięcej tego barwnika naturalnie znajduje się w owocach i warzywach, a także żółtkach jaj i olejach roślinnych, dostarczanie go do organizmu nie powinno być problemem. Jarmuż, szpinak, brokuły, papryka oraz inne świeże produkty spożywcze, w których występuje ten związek, powinny być istotnym elementem diety nie tylko ze względu na największą zawartość luteiny, ale też obecność innych składników mineralnych i witamin. Ich regularne spożywanie może bowiem przełożyć się na ochronę oczu przed szkodliwymi czynnikami oraz ułatwić dbanie o zbilansowany sposób żywienia.
Komentarze
Zostaw komentarz