Retinopatia cukrzycowa - objawy, początek choroby, przebieg

Jak sama nazwa wskazuje, retinopatia jest schorzeniem, które ma związek z cukrzycą i jest jej bezpośrednim  następstwem. To zarazem jedna z częściej diagnozowanych chorób okulistycznych nie tylko u osób po 60. roku życia, ale także u młodych ludzi, dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio szybko ją zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie mogą być objawy i jak je rozpoznać?

 

Retinopatia cukrzycowa - rozwój choroby

W wyniku postępowania choroby dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie siatkówki. Retinopatia diagnozowana jest u osób zmagających się z cukrzycą zarówno typu pierwszego jak i drugiego, często bywa pierwszym objawem tej choroby, a okulista jest pierwszym lekarzem mogącym postawić diagnozę cukrzycy.


Schorzenie to rozwija się wraz z postępującą cukrzycą, a pierwsze objawy nie są widoczne od razu. Pierwsze symptomy najczęściej pojawiają się po około 5 latach trwania cukrzycy. Istnieją również inne czynniki ryzyka, które mogą potęgować zmiany na dnie oka towarzyszące temu schorzeniu. Mowa tu ciąży oraz okresie dojrzewania.


Objawy retinopatii cukrzycowej

Do głównych objawów klinicznych sugerujących rozwój choroby zalicza się obrzęk siatkówki, który jest szczególnie widoczny w okolicy plamki żółtej znajdującej się na dnie oka.  Pacjentowi zaczynają towarzyszyć postępujące problemy z widzeniem w nocy oraz z bliska , a także spadek ostrości wzroku w ciągu dnia. Okulista badający oko może również zauważyć nieprawidłowości w naczyniach oraz nowo powstałe patologiczne naczynia krwionośne na powierzchni siatkówki oraz nerwu wzrokowego, co jest wyraźnym sygnałem, że ze wzrokiem jest poważnie zagrożony. Na zmiany tego typu warto reagować jak najwcześniej, aby nie doszło do pogłębiania się komplikacji z prawidłową pracą oka, bowiem znaczna część nich pozostawia nieodwracalne zmiany w widzeniu chorego .


Nieostre czy słabe widzenie w ciemności to nie jedyne towarzyszące objawy. W przypadku, gdy oko przystosowuje się do widzenia w jasnych pomieszczeniach przez dłuższy czas niż zazwyczaj, również możemy mieć do czynienia z postępującą retinopatią. Ciemna plamka w polu widzenia podobnie może sugerować problemy z siatkówką.


Jak przebiega schorzenie?

Retinopatia cukrzycowa w dużej mierze początkowoprzebiega bezobjawowo, a chory nie odczuwa wyraźnego bólu czy dyskomfortu. Z czasem mogą pojawić się wymienione wcześniej objawy, które powinny skłonić do wizyty w gabinecie okulistycznym, gdyż nie leczone zmiany mogą prowadzić do trwałej ślepoty.. Diabetykom zaleca się regularną obserwację oraz uczestniczenie w badaniach profilaktycznych, które powinny odbywać się co najmniej raz do roku.

0
Feed

Zostaw komentarz