Nieprawidłowe ustawienie powiek (podwinięcie i odwinięcie powieki dolnej)

Nieprawidłowe ustawienie dolnej powieki wzmaga się u osób w podeszłym wieku i może przyczynić się do problemów ze wzrokiem. Powodów, dla których skóra nie układa się we właściwy sposób istnieje jednak więcej. W przypadku podwinięcia lub odwinięcia dolnej fałdy skórnej oka należy podjąć leczenie okulistyczne, aby zapobiec późniejszym komplikacjom.

 

Jak rozpoznać nieprawidłowe ustawienie powiek?

Nieprawidłowe ustawienie dolnej powieki wynika z utraty elastyczności mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie skóry w okolicy oczu. Z tego względu najczęściej dotyka osób po 60. roku życia, choć przyczyn istnieje więcej. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia także w przypadku niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego. Przyczyną może być również uszkodzenie skóry wokół oczu.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z opisywanym schorzeniem? Nieprawidłowe ustawienie powiek staje się coraz bardziej widoczne. Zaczerwienienie i nadmierne łzawienie to najczęściej opisywane objawy. Problemom tym towarzyszą stany zapalne gałki ocznej. W skrajnych przypadkach może dojść do wyschnięcia, a nawet rogowacenia spojówki.

 

Przebieg schorzenia

Podwinięcie dolnej powieki to inaczej entropion. Mamy z nim do czynienia w sytuacji, w której w związku z osłabieniem mięśni dochodzi do nadmiernego nachodzenia brzegu rzęsowego na gałkę oczną. Doprowadza to do jej podrażnienia, a następnie zaczerwienienia oraz bólu podczas mrugania.

Odwinięcie fałdy skóry pod okiem to natomiast ektropion - sytuacja, w której dolny fałd skóry kieruje się na zewnątrz, nadmiernie odsłaniając gałkę oczną, co może doprowadzić do jej podrażnienia. W obu przypadkach, z powodu nadmiernego oddziaływania czynników zewnętrznych, dochodzi do zapalenia spojówki lub rogówki.

 

Leczenie nieprawidłowo ustawionych powiek

W przypadku odwinięcia lub podwinięcia fałdu skóry wokół oczu konieczne jest podjęcie leczenia okulistycznego. Badania wykażą, jak zaawansowane jest schorzenie oraz jakiego typu objawy złagodzić, aby w następnej kolejności zaproponować wykonanie zabiegu. Tylko korekta chirurgiczna przywraca elastyczność skórze wokół oczu.

0
Feed

Zostaw komentarz