Gabinet Okulistyczny Focus

Plastyka powiek górnych (blepharoplastyka) i dolnych

W gabinecie okulistycznym Focus przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne obejmujące korekcję dolnych i górnych powiek. Blepharoplastyka zalecana jest pacjentom, którzy mają problemy z komfortowym widzeniem wynikające z nieprawidłowej budowy aparatu ochronnego oka. Do gabinetu przychodzą także osoby zaniepokojone zmianami w obrębie powiek, które utrudniają widzenie oraz mogą wywoływać dodatkowy dyskomfort, na przykład ból w okolicy brwi. Nierzadko też pacjenci zwracają uwagę na kwestie estetyczne - opadająca lub wywinięta powieka może wpływać negatywnie na samoocenę.

 

Blepharoplastyka to zabieg zarówno kosmetyczny, jak i zdrowotny, przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu nadmiaru skóry bądź tłuszczu zgromadzonego pod skórą powieki. Zarówno w przypadku dolnej, jak i górnej części aparatu oka, cięcie chirurgiczne przeprowadza się w sposób, który będzie jak najmniej widoczny. Szwy zdejmowane są 7 dni po zabiegu, opuchlizna wokół oczu może z kolei utrzymać się do 2 tygodni.

Nieprawidłowe ustawienie powiek (podwinięcie i odwinięcie powieki dolnej)

Nieprawidłowe ustawienie dolnej powieki wzmaga się u osób w podeszłym wieku i może przyczynić się do problemów ze wzrokiem. Powodów, dla których skóra nie układa się we właściwy sposób istnieje jednak więcej. W przypadku podwinięcia lub odwinięcia dolnej fałdy skórnej oka należy podjąć leczenie okulistyczne, aby zapobiec późniejszym komplikacjom.

 

Jak rozpoznać nieprawidłowe ustawienie powiek?

Nieprawidłowe ustawienie dolnej powieki wynika z utraty elastyczności mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie skóry w okolicy oczu. Z tego względu najczęściej dotyka osób po 60. roku życia, choć przyczyn istnieje więcej. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia także w przypadku niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego. Przyczyną może być również uszkodzenie skóry wokół oczu.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z opisywanym schorzeniem? Nieprawidłowe ustawienie powiek staje się coraz bardziej widoczne. Zaczerwienienie i nadmierne łzawienie to najczęściej opisywane objawy. Problemom tym towarzyszą stany zapalne gałki ocznej. W skrajnych przypadkach może dojść do wyschnięcia, a nawet rogowacenia spojówki.

 

Przebieg schorzenia

Podwinięcie dolnej powieki to inaczej entropion. Mamy z nim do czynienia w sytuacji, w której w związku z osłabieniem mięśni dochodzi do nadmiernego nachodzenia brzegu rzęsowego na gałkę oczną. Doprowadza to do jej podrażnienia, a następnie zaczerwienienia oraz bólu podczas mrugania.

Odwinięcie fałdy skóry pod okiem to natomiast ektropion - sytuacja, w której dolny fałd skóry kieruje się na zewnątrz, nadmiernie odsłaniając gałkę oczną, co może doprowadzić do jej podrażnienia. W obu przypadkach, z powodu nadmiernego oddziaływania czynników zewnętrznych, dochodzi do zapalenia spojówki lub rogówki.


Leczenie nieprawidłowo ustawionych powiek

W przypadku odwinięcia lub podwinięcia fałdu skóry wokół oczu konieczne jest podjęcie leczenia okulistycznego. Badania wykażą, jak zaawansowane jest schorzenie oraz jakiego typu objawy złagodzić, aby w następnej kolejności zaproponować wykonanie zabiegu. Tylko korekta chirurgiczna przywraca elastyczność skórze wokół oczu.